kobieta odczuwająca lęk

Czym jest lęk i jak możemy sobie z nim radzić?

Lęk to jedna z podstawowych emocji. Każdy z nas go doświadcza. Lęk zyskał bardzo negatywną opinię w świecie, w którym żyjemy i często duże cierpienie wiąże się z samym wysiłkiem mającym na celu udawanie, że nie czujemy lęku. Czy lęk to samo co strach?

Czy strach jest tożsamy z lękiem?

Strach i lęka to nie to samo, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Gdy ma miejsce realne zagrożenie czyhające na nas pojawia się strach. Ciało ostrzega nas i staramy się uchronić przed niebezpieczeństwem np. poprzez ucieczkę lub podjęcie walki.

Lęk, z kolei, jest reakcją na wyobrażone zagrożenie. Często jego przedmiotem są wyobrażone i wyolbrzymione przez umysł rozterki, zmartwienia, obawy. Gdy poziom lęku jest bardzo wysoki często w przeszłości miało miejsce przeżycie trudnych doświadczeń, które rzutują na zachowania w teraźniejszości. Lękowi towarzyszą takie objawy jak przyspieszony i płytki oddech, drżenie, ścisk w brzuchu, przyspieszone tętno czy też suchość w gardle.

Czy możemy pokonać lęk?

Definitywne zwalczenie lęku może być bardzo trudne. Z pewnością możemy wypracować strategie, dzięki którym będziemy mogli z nim sobie radzić. Nie zaprzeczajmy, że lęku nie odczuwamy. Pozwólmy sobie na ujście emocji, wytrząśnijmy je z ciała, pokołyszmy się. Zamrażanie, które często występuje u dorosłych uniemożliwia pozbycie się emocji. Wypracowujmy drobne zmiany i zaangażujmy się w aktywność fizyczną. Wybierzmy zajęcie sportowe, które będzie nam sprawiało przyjemność. Sport przekłada się także na dotlenienie organizmu i mózgu, pozwala spojrzeć na sytuację, w której się znajdujemy z innej perspektywy. Nabieramy dystansu. Skorzystajmy z technik takich jak praktyki oddechowe i mindfulness.

Praca nad sobą, rozwój osobisty czy też psychoterapia mogą pomóc nam pokonać lęk i rozpocząć szczęśliwsze życie. Pomocne mogą okazać się także kręgi i warsztaty dla kobiet. Rozmowy z innymi i odkrycie, że nie jesteśmy z tym sami pomaga nabrać dystansu i siły do pokonania lęku, który jest częścią naszego życia..