masaż leczniczy

Czym jest masaż leczniczy i jakie przynosi korzyści?

Masaż leczniczy jest często stosowany w leczeniu różnych dolegliwości i chorób. Masaż ma za zadanie pobudzić krążenie krwi i limfy, łagodzić ból i napięcie mięśniowe oraz przynosić ukojenie psychiczne i emocjonalne. Masażysta poprzez odpowiednio dobrane ruchy oddziałuje na tkanki miękkie, takie jak mięśnie, ścięgna czy też więzadła.

Masaż leczniczy w przeszłości i teraz

Historia masażu leczniczego jest bardzo długa. Już w starożytnych cywilizacjach korzystano z jego dobrodziejstw. Współcześnie masażyści korzystają z szeregu różnych technik w celu odpowiadania na różne potrzeby pacjentów i poprawy ich jakości życia. Właściwości lecznicze masażu są doceniane, stąd jego popularność zarówno wśród specjalistów jak i pacjentów.

Jakie zastosowanie znajduje masaż leczniczy?

Ten rodzaj masażu ma wiele zastosować i wykorzystywany jest również wspomagająco w leczeniu wielu dolegliwości. Stanowi skuteczną metodę leczenia bólu mięśniowego i napięcia. Terapeuci stosują różnorodne techniki takie jak ugniatanie, rolowanie, uciskanie w celu złagodzenia skurczów i napięcia mięśniowego oraz rozluźnienia.

Masaż leczniczy stosowany jest także w leczeniu kontuzji sportowych i chorób układu kostno-stawowego. Jeśli uszkodzenia w obrębie stawów nie są zbyt poważne, masaż leczniczy może wpłynąć korzystnie na zmniejszenie bólu, pobudzić krążenie krwi i limfy wywierając tym samym korzystny wpływ na proces leczenia pacjenta.

Ten rodzaj masażu sprawdza się także w przypadku chorób układu krążenia, w tym chorób serca i nadciśnienia tętniczego. Pomaga w relaksacji i poprawie przepływu krwi, co przekłada się na poprawę funkcjonowania układu krążenia. Coraz częściej, masaż leczniczy ma swój udział w leczeniu chorób natury psychicznej, takich jak depresja, lęk i stres. Redukuje napięcie mięśniowe, które często ma związek  z naszym stanem emocjonalnym. Masaż przyczynia się do eliminacji blokad energetycznych i umysłowych, a co z tym związane, wpływa pozytywnie na poprawę nastroju i zdrowia psychicznego.

Jakie są zalety masażu leczniczego?

Warto podkreślić, że masaż leczniczy wykonywany jest przez wykwalifikowanego masażystę. Po przeprowadzeniu analizy stanu zdrowia pacjenta i odpowiedniej diagnostyce, stosuje on odpowiednie techniki masażu w celu uzyskania konkretnych efektów.

Zalety masażu leczniczego, to przede wszystkim:

  • złagodzenie bólu – masaż łagodzi ból wynikający z urazów, chorób czy też kontuzji sportowych. Specjalnie dobrane techniki umożliwiają masażyście rozluźnić napięte mięśnie, poprawić przepływ krwi w rezultacie prowadząc do zmniejszenia stanu zapalnego i bólu.
  • zwiększenie ruchomości – rozluźnienie mięśni i poprawa elastyczności ścięgien przekładają się na zwiększenie ruchomości w okolicach stawów
  • poprawa krążenia – krążenie poprawia się dzięki zwiększeniu ilości tlenu i składników odżywczych, które dostarczane są do tkanek oraz narządów
  • redukcja stresu – oddziaływanie masażu nie ogranicza się tylko do ciała. Masaż pozytywnie wpływa także na psychikę pacjenta relaksując go, redukując stres i poprawiając samopoczucie
  • stymulacja układu limfatycznego – układ limfatyczny jest odpowiedzialny za usuwanie szkodliwych substancji i nadmiaru płynów z naszego organizmu. Dzięki poprawie krążenia układ pracuje sprawniej a eliminacja szkodliwych substancji przebiega szybciej
  • lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego – masaż pobudza pracę jelit i żołądka. Podczas masowania odpowiednich punktów stymulowane jest wydzielanie soku żołądkowego niezbędnego do prawidłowego trawienia pokarmów.

Masaż leczniczy to jedna z najbardziej skutecznych metod leczenia urazów, dolegliwości i problemów zdrowotnych. Dzięki odpowiedniej kombinacji technik możemy uzyskać efekty takie jak złagodzenie bólu, redukcja stresu i napięcia czy stymulacja układu limfatycznego.