Mięsień nadgrzebieniowy to niewielki mięsień, który pełni jednak bardzo ważną rolę. Wraz z mięśniami podgrzebieniowym, obłym mniejszym oraz podłopatkowym tworzą pierścień rotatorów. Mięsień nadgrzebieniowy razem z naramiennym jest odpowiedzialny za odwodzenie ramienia. Uczestniczy on również w ruchu rotacji zewnętrznej stawu ramiennego. Ma on również za zadanie centralizować głowę kości ramiennej w panewce stawu. Jakie są przyczyny uszkodzenia mięśnia nadgrzebieniowego? Jak wygląda leczenie?
Jak dochodzi do urazu mięśnia nadgrzebieniowego?
Ścięgno to najsłabszy punkt mięśnia. W przypadku przewlekłych uszkodzeń tego mięśnia nierzadko ciężko jest podać konkretną przyczynę, która spowodowała przeciążenia i w konsekwencji uszkodzenia. Przyczyny często upatrywane są w nieprawidłowych nawykach oraz wzorcach ruchowych kończyny górnej. Duże znaczenie odgrywa nieprawidłowa postawa ciała. Siedzący tryb pracy wiąże się często z tendencją do garbienia się. Protrakcja barków, która jest wówczas większa, prowadzi do decentralizacji głowy kości ramiennej oraz rozciąganie mięśnia nadgrzebieniowego. Tarcie wyżej wspomnianego ścięgna prowadzi do mikrourazów. Mikrourazy mogą powstawać również, gdy często unosimy przed siebie ciężkie przedmioty. Pamiętajmy również, że mięśnie tracą siłę, masę i pierwotną elastyczność wraz ze starzeniem się naszego organizmu. Osoby po 50-tym roku życiu również stanowią grupę ryzyka, podobnie jak osoby uprawiające niektóre dyscypliny sportowe takie jak piłka ręczna czy tenis.
Mięsień nadgrzebieniowy a diagnostyka uszkodzeń
USG i rezonans magnetyczny to najlepsze badania umożliwiające dokonanie oceny rozległości uszkodzenia mięśnia. Wykonywane są również testy funkcjonalne, takie jak test Neera czy test bolesnego łuku.
Leczenie
Stopień urazu, czas jaki upłynął od urazu, etiologia oraz wiek pacjenta wpływają na rodzaj wdrożonego leczenia. Leczenie zachowawcze stosowane jest w uszkodzeniach w stopniach I-III. Rehabilitacja bazuje na ograniczeniu dolegliwości bólowych i zmniejszeniu stanu zapalnego w obrębie mięśnia. Włączana jest fizykoterapia w tym laser, pole magnetyczne, jonoforeza, krioterapia. Korzystna jest również terapia Indiba przyspieszająca proces regeneracji tkanek.
Nagłe i szybko diagnozowane urazy pozwalają na wykonanie zabiegu operacyjnego, który polega na zszyciu bądź też przytwierdzeniu mięśnia do przyczepu końcowego.
Artykuł sponsorowany