rehabilitacja po artroskopii

Rehabilitacja po artroskopii

Artroskopia to zabieg podczas którego wykonywane są niewielkie nacięcia wokół stawu. Do nacięć wprowadzany jest endoskop umożliwiający dokonanie dokładnej oceny stawów. Wykonywane są operacje resekcyjne oraz rekonstrukcyjne struktur, które zostały uszkodzone. Kiedy wykonywany jest zabieg? Czy rehabilitacja po artroskopii jest konieczna?

Artroskopia – kiedy jest wykonywana?

Artroskopię zleca lekarz zwykle po wykonaniu badań diagnostycznych takich jak MRI, USG czy RTG. Przed zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu odbywa się konsultacja anestezjologiczna. Wykluczone muszą być przeciwwskazania do zabiegu taki jak np. cukrzyca, infekcje w obrębie stawu czy choroby układu sercowo-naczyniowego. Pacjent jest hospitalizowany zwykle przed 1-2 dni. Zabieg cechuje mniejsza inwazyjność niż ta w przypadku tradycyjnych metod operacyjnych. Jednak jak każdy zabieg i artroskopia wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań wśród których możemy wymienić zakrzepicę żylną, uszkodzenia jastrogenne chrząstki stawowej czy też krwawienie dostawowe.

Zabieg wykonywany jest zwykle u osób po złamaniach śródstawowych, zerwaniu mięśni, uszkodzeniach chrząstki, złamaniach śródstawowych.

Rehabilitacja po artroskopii – czy jest koniecznością?

Początkowo rehabilitacja skupia się na działaniu przeciwbólowym i przeciwobrzękowym. Stosowane są zabiegi  z fizykoterapii, takie jak krioterapia miejscowa, laseroterapia oraz elektrostymulacja mięśni. Korzystny jest również drenaż limfatyczny. Indywidualnie dobrane ćwiczenia pozwolą na zwiększenie zakresu ruchomości stawów i wzmocnienie mięśni.

Po zabiegu konieczna jest odpowiednia pionizacja i nauka chodu o kulach.

Warto wdrożyć fizjoterapię jeszcze przed zabiegiem. Wpływa to korzystnie na proces rehabilitacji po artroskopii.

Rehabilitacja domowa to jedna z możliwości ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Pacjent nie dojeżdża do placówki, ma dostęp do potrzebnego sprzętu i może realizować indywidualnie opracowany plan ćwiczeń w dobrze sobie znanym środowisku.

Artykuł sponsorowany