Top 5 miejsc na weekend w Polsce

Nadeszło wymarzone lato, dzieci cieszą się wyczekiwanymi wakacjami, zbliża się termin zaplanowanego urlopu w pracy. Pogoda sprzyja, a Tobie marzy się niezapomniany wyjazd weekendowy. Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby przeżyć niezapomniane chwile na łonie natury, odpocząć od miejskiego zgiełku, zrelaksować się na świeżym powietrzu. Polska jest krajem wybitnie krajobrazowo różnorodnym. Od północy graniczy z Morzem Bałtyckim, natomiast południowa granica ciągnie się wzdłuż górskich pasm. Przejeżdżając przez Polskę wzdłuż i wszerz można natknąć się także na zachwycające jeziora, tajemnicze puszcze czy meandrujące rzeki. Wybór jest tak szeroki, że ciężko podjąć konkretną decyzję. Z tego powodu powstał ranking pięciu najciekawszych miejsc na weekendowy wypoczynek w Polsce.

Nałęczów

Niewielkie miasteczko leżące w województwie lubelskim, które kojarzy się przede wszystkim ze źródłem wydobywania wody „Nałęczowianki”. Aczkolwiek, ta mała miejscowość, ma oprócz tego bardzo wiele do zaoferowania.
Oczywiście punktem obowiązkowym jest Park Zdrojowy razem z pięknym stawem z Wyspą Miłości. Miejsce idealne na spacery, niezależnie od panującej pory roku. Pałac Małachowskich zainteresuje turystów pasjonujących się zarówno architekturą jak i literaturą, gdyż w przed wejściem znajduje się „Ławeczka Prusa” – stałego bywalca Nałęczowa. Co więcej, na uwagę odwiedzających Nałęczowa zasługuje Dom Zdrojowy, czy Muzeum Stefana Żeromskiego.
Osoby aktywne z pewnością chętnie odwiedzą Małe Zoo oraz wodny kompleks basenów Atrium,
a Ci szukający adrenaliny, skorzystają z lotów balonem.
W Nałęczowie znajduje się też niespotykane nigdzie indziej w kraju miejsce noclegowe, a mianowicie Apartamenty „W drzewach”, czyli po prostu domki na drzewach. Prawdziwe spełnienie nie tylko dziecięcych marzeń.

Łeba

Miejscowości nadmorskie kojarzą się przede wszystkim z wczasami i całodniowym plażowaniem.
Ale Łeba będzie także idealnym wyborem na ciekawe i aktywne spędzenie dwóch lub trzech dni.
W obrębie miasta znajdują się ruchome wydmy, stanowiące dowód na prawdziwą potęgę natury. Dodatkowo w niedalekiej odległości znajduje się jezioro Łebsko, które w sezonie wakacyjnym oferuje rejsy wycieczkowe do wsi Kluki, gdzie znajduje się skansen – Muzeum Wsi Słowińskiej.
Pasjonaci żeglarstwa także nie będą zawiedzeni po odwiedzeniu portu w Łebie. Stamtąd wypływają statki wycieczkowe, oferujące rejsy po morzu oraz czasami program artystyczny na pokładzie. Szczególnie urokliwe są te rejsy, które pozwalają przeżyć wschód lub zachód Słońca na otwartym morzu.

Szczawnica

Miejsce zdobywające serca miłośników górskich wycieczek oraz poszukiwaczy ciszy i spokoju. Największą atrakcją Szczawnicy jest jej lokalizacja. Miejscowość umiejscowiona jest w Pieninach i stanowi perfekcyjną destynację startową na popularne szlaki górskie.
Jedną z najbardziej uczęszczanych tras jest szlak prowadzący na szczyt Trzy Korony. Stamtąd warto skierować się w stronę Sokolicy. Z jej wierzchołka rozciąga się wspaniały widok na pasma Pienin oraz Tatr, a także na rzekę Dunajec.
Obowiązkowym punktem weekendu w Szczawnicy jest spływ Dunajcem. Każdy, kto doświadczył przeprawy na tratwie i wysłuchał barwnych opowieści flisaków, jeszcze długo będzie wspominał pobyt w Pieninach.

Wrocław/Dolny Śląsk

Polacy, jak i turyści z całego świata masowo podróżują do Francji, aby wyruszyć szlakiem zamków nad rzeką Loarą. Mało kto jednak wie, że Polska, a konkretnie Dolny Śląsk potrafi zagwarantować podobną ilość wrażeń.
Wyjazd w te rejony warto rozpocząć od zwiedzania Wrocławia, stolicy województwa dolnośląskiego
i odwiedzić Pałac Królewski. Następnie za cel dobrze jest obrać Zamek Czocha, wykorzystany przy realizacji teledysku piosenkarki Sylwii Grzeszczak. Będąc w okolicy, nie można także ominąć znanego na całym świecie Zamku Książ, a prawdziwi pasjonaci historii powinni udać się do Pałacu Pakoszów, Zamku Chojnik oraz Zamku Grodno.

Kaszuby/ Bory Tucholskie

Połączenie bogatej kultury i tradycji z niezaprzeczalnym pięknem natury to kwintesencja Kaszub. Właśnie ten kierunek jest szczególnie polecany osobom poszukującym wyciszenia.
Kartuzy są uznawane za stolicę Kaszub i określane mianem Szwajcarii Kaszubskiej. Przybywając do tego miasteczka, obowiązkowo należy, choć w niewielkim stopniu, zapoznać się z kulturą kaszubską. Zasmakować w lokalnej kuchni, odwiedzić Muzeum Kaszubskie, czy nauczyć się kilku słów po kaszubsku.
Stolica Kaszub otoczona jest jeziorami oraz jest zlokalizowana w niewielkiej odległości od Borów Tucholskich. Takie położenie zachęca do planowania pieszych lub rowerowych wycieczek. Nie ma nic bardziej relaksującego niż wdychanie i smakowanie zapachu czystego, leśnego powietrza podczas spaceru.

Polska jest pełna niespodzianek. Wykorzystajmy w pełni jej potencjał i doceńmy uroki kraju, w którym mieszkamy. Nie potrzeba wcale wiele czasu, aby prawdziwie zakochać się w miejscach podanych powyżej. Krótkie wycieczki, wyjazdy weekendowe to idealny sposób na odpoczynek i wartościowe spędzenie urlopu.