rehabilitacja po porodzie

Rehabilitacja po porodzie – kiedy jest wskazana?

Rehabilitacja po porodzie może sprawić, że kobieta szybciej wróci do pełnej sprawności i formy sprzed ciąży. Zmiany hormonalne i anatomiczne zachodzące w organizmie w czasie ciąży oraz sam poród to duże wyzwanie dla ciała. W czasie ciąży, ale również porodu i połogu mogą powstać pewne dysfunkcje. Dzięki rehabilitacji kobieta może uwolnić się od dolegliwości bólowych oraz zapobiec nieprzyjemnym powikłaniom.

Rehabilitacja poporodowa

Powrót do codziennych aktywności po porodzie często jest trudny. Obciążone mięśnie dna miednicy, osłabione mięśnie proste brzucha, rozejście kresy białej, blizna po cesarskim cięciu czy też nacięciu krocza. To tylko niektóre dolegliwości, z którymi mierzą się świeżo upieczone mamy. Dodatkowo niezależnie od formy i samopoczucia młoda mama wprawia się w sprawowaniu opieki nad maluszkiem. Pomocna w tym okresie może być rehabilitacja poporodowa. Może ona skutecznie złagodzić dolegliwości i umożliwić szybszy powrót do formy sprzed ciąży.

Kiedy jest zalecana?

Zaleca się wdrożenie rehabilitacji wkrótce po tym jak niemowlę pojawi się na świecie, w momencie gdy mama z maluszkiem przebywają jeszcze w szpitalu. Gdy kobieta rodziła siłami natury i gdy brak jest przeciwwskazań, ćwiczenia mogą być rozpoczęte już 6-8 godzin po porodzie. W przypadku mam rodzących przez cesarskie cięcie, należy poczekać dłużej. Każdy przypadek powinien być jednak rozpatrywany indywidualnie.

Najczęstsze problemy, w których pomocna jest rehabilitacja poporodowa to:

  • nietrzymanie moczu
  • problem z gojeniem się blizny po cesarskim cięciu
  • osłabione mięśnie brzucha
  • rozejście mięśnia prostego brzucha
  • ból kręgosłupa
  • dolegliwości w obrębie krocza

Rehabilitacja poporodowa może być skutecznie realizowana w warunkach domowych. Młode mamy unikają wówczas konieczności dojazdu do specjalistów i mogą ćwiczyć razem z dzieckiem. W trakcie rehabilitacji domowej kobieta może wracać do formy w komfortowych warunkach pod okiem specjalisty. Wsparcie fizjoterapeuty z dojazdem do domu może być przydatne na każdym etapie połogu. Fizjoterapeutka nauczy mamę prawidłowych sposobów i pozycji karmienia, jak również pielęgnacji malucha. Udzieli ona również wskazówek dotyczących właściwego sposobu noszenia dziecka i codziennej opieki nad noworodkiem.

Artykuł sponsorowany