prace tokarskie

Tokarka – jakie prace możemy na niej wykonać?

Tokarka jest urządzeniem, które wykorzystywane jest do obróbki skrawaniem powierzchni przedmiotów. Prace tokarskie polegają zatem na obróbce materiału, który najczęściej ma formę były obrotowej (walców, stożków, kul, gwintów zewnętrznych i wewnętrznych) do momentu uzyskania pożądanej formy. W procesie skrawania powstają wiórki (odpady). Wykorzystanie maszyn CNC pozwala na graniczenie ilości produkowanych odpadów do minimum. Usługi tokarskie, jak również usługi frezowania CNC, obróbka CNC czy malowanie proszkowe realizowane są przez firmę ZMZ.

Tokarka – jakie jeszcze prace możemy wykonać?

Podstawowym procesem do jakiego wykorzystywana jest tokarka jest oczywiście toczenie materiału. Jednak tokarka umożliwia wykonywanie wielu innych prac.

Jedną z prac tokarskich jest wiercenie realizowane przy pomocy wiertła wykonującego ruchy posuwisto-obrotowe w głąb pełnego materiału. Zwykle otrzymujemy otwór kołowy. Dostępne są jednak wiertła, dzięki którym możemy uzyskać otwór wielokątny.

Tokarka może również być wykorzystania do radełkowania. Jest to praca bezwiórowa. Polega ona na wygniataniu radełkiem wzoru na powierzchni bryły. Uzyskane powierzchnie wykorzystywane są np. na gałkach czy też uchwytach, czyli w sytuacji gdy chcemy uniknąć poślizgu przy narzędziach ręcznych.

Kolejną pracą tokarską jest szlifowanie. Szlifowanie obejmuje skrawanie geometrycznie nieokreślonymi ostrzami. Szlifowanie stosowane jest nie tylko jako forma wykończenia.

Rodzaje tokarek

Klasyfikacja tokarek uwzględnia takie zmienne jak budowa urządzenia i jego przeznaczenie.

Tokarka:

  • uchwytowa przeznaczona jest do obróbki przedmiotów takich jak pierścienie, tarcze czy krążki, które są przedmiotami sztywnymi
  • karuzelowa umożliwia obróbkę ciężkich przedmiotów o dużych gabarytach
  • tarczowa umożliwia obróbkę przedmiotów o dużej średnicy
  • rewolwerowa umożliwia obróbkę przedmiotów o złożonych kształtach